Hrabro je objaviti ovaj popis, jer većina ovih namirnica mijenja svojstva. Postaje slabijeg kvaliteta, mada je malo vjerovatno da će se čovjeku išta dogoditi ako je pojede. Neku hranu možete pojesti nakon roka „Najbolja upotreba do“. Međutim, često se čuje kako proizvođači skraćuju svoje rokove kako bi osigurali da hrana ne bude pokvarena, kao i zbog straha od kritika na društvenim mrežama. Problemi se mogu naći i na popisima sastojaka. Ponekad nisu svi napisani na deklaracijama, a nabrojane su i one koje nedostaju.
Bakterije u mesu i ribi
Svježe meso i riba, meki i svježi sirevi, puter, mliječni deserti, punjeni kolači i narezano voće i salate imaju najkraći rok trajanja. Čak i na hladnoći u njima brzo rastu bakterije i plijesni, pa ih treba strogo poštivati.
Kalupi u kolačima
Hljeb, kolači, jogurti, sirevi, polutrajne kobasice i povrće i voće označeni su s „koristi se“. Većina se mora držati u hladnjaku, a ruku treba čuvati kako se može razvijati plijesan. Voće i povrće ne treba oštetiti.
Grickalice se pale
Dugoročno imaju sušeni keks, musli, pahuljice, čokolade, ljute grickalice, ulje, tvrde sireve, instant supe. Mogu se koristiti i nakon isteka roka „Najbolje za napraviti“, ako se crvi i plijesni ne zapale.
Insekti u tjestenini
Tjestenina, šećer, brašno, kafa, voćni sokovi, tvrdi bomboni traju najduže. Mogu biti dobre godinu dana nakon isteka roka za „Najbolju upotrebu do“, ali pazite da ne izgori, ne uvuče vlagu ili bube.