Doktori upozoravaju da nos može biti prozor u naše zdravlje i signalizirati temeljna stanja.
Dr. Dan Baumgardt s britanskog Sveučilišta Bristol otkrio je pet stanja koja se mogu manifestirati na nosu.
Crvena koža, ali bez prištića
Ako vam je nos prekriven crvenim prištićima, miteserima i bijelim prištićima, liječnici kažu da vjerojatno patite od akni.
Ali ako koža pocrveni preko nosa i obraza, ali se ne formiraju akne, to vjerojatno ukazuje na zasebno stanje koje se zove akne rosacea.
Ovo je upalno stanje uzrokovano malim crvenim krvnim žilama u koži koje se upale i prošire, dopuštajući više krvi u to područje.
Znanstvenici ne znaju što uzrokuje to stanje, ali sugeriraju da bi moglo biti povezano s genetikom, preaktivnim imunološkim sistemom ili aktivnostima u svakodnevnom životu.
Sredovječne i starije odrasle osobe najviše su izložene riziku od razvoja akni rosacee, kažu stručnjaci.
Stanje se možda neće izliječiti, ali se može kontrolirati lijekovima, antibioticima i promjenama načina života, rekao je dr. Baumgardt, pišući za The Conversation.
Također je upozorio da ntko ko ima to stanje može također patiti od visokog krvnog tlaka, dijabetesa ili reumatoidnog artritisa.
Procjene pokazuju da više od 16 milijuna Amerikanaca pati od akni rosacee.
Nos pocrveni i natekne
U nekim slučajevima nos može postati izbočen, crven i natečen.
Dr. Baumgardt je rekao da je to znak upozorenja za rinofimu, ili kožni poremećaj koji uzrokuje da koža na nosu postane mnogo deblja.
Stručnjaci kažu da je to stanje uzrokovano rosaceom, upalnim stanjem kože.
To može uzrokovati povećanje krvnih žila za koje liječnici kažu da može potaknuti njihov rast.
Prethodno su neki liječnici sugerirali da je ovo stanje povezano s velikom konzumacijom alkohola – iako je to u nekim krugovima osporavano.
Liječenje obično uključuje plastičnu operaciju kako bi se preoblikovao nos i smanjio njegov novonastali lukočasti vrh. Rijetko je, ali prvenstveno pogađa muškarce.
Dr. Baumgardt je rekao: ‘U nekim slučajevima rosacea može uzrokovati rast i zadebljanje kože nosa. Ovo stanje se naziva rinofima.
‘Kao i druga vidljiva stanja kože, može dovesti do dubokih promjena u izgledu i ozbiljno utjecati na samopouzdanje oboljelih.’
Kvrga na nosu
Kvrga ili smećkasta lezija na nosu mogla bi biti znak upozorenja na rak kože, kažu stručnjaci.
Oko 80 posto slučajeva raka kože su karcinomi bazalnih stanica (BCC), s oko 80 posto njih otkrivenih na glavi i vratu — najčešće na nosu.
Liječnici kažu da je nos izložen većem riziku od raka kože jer je više izložen suncu nego druga područja, vjerojatno zato što strši iz lica i možda nije zasjenjen šeširima za sunčanje.
To povećava rizik od opeklina i, kao rezultat toga, štetnih mutacija u stanicama koje povećavaju rizik da postanu kancerogene.
Znakovi upozorenja na nosu uključuju pojavu malih, sjajnih i prozirnih kvržica koje su ružičaste, crvene ili bijele boje. Otvorena rana ili crvenkasto iritirano područje kože također može biti znak upozorenja.
Liječnici obično liječe stanje hirurškim zahvatom za izrezivanje kancerogenih stanica, a zatim mogu rekonstruirati zahvaćena područja lica.
Gotovo svaki pacijent s dijagnozom BCC-a preživi stanje jer ga je lako otkriti rano prije nego što se rak proširi.
Oko 5,4 milijuna Amerikanaca svake godine dijagnosticira neki oblik raka kože.
Nos ima plave ili ljubičaste mrlje
U nekim slučajevima koža na nosu može poprimiti plavu ili ljubičastu boju na nekim područjima — uz kožu na ušima, obrazima, prstima na rukama ili nogama.
Dr. Baumgardt je rekao da bi to mogao biti znak upozorenja za upalno stanje zvano sarkoidoza.
U tom stanju, imunološki sistem počinje napadati tkivo u tijelu — izazivajući stvaranje granuloma ili nakupina bijelih krvnih stanica.
Oni mogu promijeniti cirkulaciju, što dovodi do manje krvi koja putuje do kože i uzrokuje mrlje bez boje koje se medicinski nazivaju Lupus pernio ili vučji nos.
Ovo stanje izlaže ljude riziku od stvaranja granuloma u drugim dijelovima tijela, uključujući pluća, srce i bubrege — povećavajući rizik od komplikacija u tim organima.
Stanje se liječi lijekovima uključujući steroide koji mogu pomoći u smirivanju imunološkog sustava.
Sarkoidoza je relativno rijetka u SAD-u, s oko 150.000 do 200.000 slučajeva dijagnosticiranih svake godine.
Otprilike jedan do osam posto pacijenata umire od tog stanja, a smrtni ishodi uzrokovani su krvarenjem iz pluća ili zatajenjem srca — što može biti potaknuto granulomima koji mijenjaju cirkulaciju krvi ili uzrokuju blokade u organima.
Znanstvenici nisu sigurni koji je uzrok sarkoidoze, ali kažu da bi izloženost određenim pesticidima ili insekticidima i genetika mogli biti uključeni.
Gubitak osjeta
Dr. Baumgardt je rekao da ako izgubite osjet u nosu, možda patite od živčanog oboljenja.
Trigeminalni živac kontrolira žvakanje i osjet u licu, nosu i području oko nosnica.
Ali ako se ovaj živac ošteti, neko može početi osjećati utrnulost u ovom području ili kao da ima bockanje – u stanju koje se naziva trigeminalni trofični sindrom.
Liječnici kažu da se živac može oštetiti povredom, vjerojatno tijekom moždanog udara ili infekcije, ili kao rezultat prethodne operacije na okolnom licu.
Stanje se može liječiti lijekovima ili električnom stimulacijom živaca kako bi se vratio osjećaj u to područje.
To je rijetko stanje, sa samo oko 200 slučajeva prijavljenih u medicinskoj literaturi do danas.
(Daily Mail, prevod Novi.ba)