Putovanje u Tišinu: Iskustvo Profesorke Biljane Lazarević u Manastiru Ostrog

U svijetu koji se neprestano vrti, gdje su materijalne vrijednosti često na prvom mjestu, ponekad je potrebno čuti tihe pozive duše. Ova priča o profesorki Biljani Lazarević iz Smedereva, koja je provela četrdeset dana u manastiru Ostrog, svjedoči o potrazi za duhovnim mirom i unutrašnjim skladom. Biljana, učiteljica jezika i književnosti, odlučila je da napusti svakodnevnicu i krenu na put samospoznaje, tražeći dublje značenje života. Ova odluka nije bila plod trenutnog impulsivnog osjećaja, već dugotrajne refleksije i unutrašnjeg nemira koji je osjećala u svom srcu.

Prvi Koraci ka Ostrogu

Godina je bila 2000., a vjetrovi promjena puhali su svijetom. Biljana je, umorna od gradske vreve i pritisaka modernog društva, osjetila potrebu da se povuče i pronađe mir. Tako je dobila blagoslov za boravak u manastiru Ostrog, mjestu koje se smatra svetinjom među svetinjama. Prvi dani bili su ispunjeni sumnjama; pitala se hoće li smetati monasima, hoće li izdržati izazove života u manastiru. Ova nesigurnost bila je prirodna, ali uz to je osjećala i uzbuđenje zbog novog početka, novog pogleda na život, bez dnevnih obaveza i zahtjeva modernog svijeta.

Život pod Ostrogom

Život u manastiru nije bajkovit. Biljana je brzo spoznala da se radilo o asketskom životu, odricanju i poniznosti. Njena kelija bila je jednostavna, bez udobnosti na koje je navikla. Drvene daske umjesto dušeka, povremeno ćebe i peć koja je grijala prostor. Ovdje je spavala, molila se i prvi put u životu slušala sebe. U manastiru se obroci serviraju u tišini, a monasi su pažljivo čitali Sveto pismo, naglašavajući da je duhovna hrana važnija od svake druge. Tokom tih skromnih obroka, Biljana je doživjela trenutke duboke introspekcije, razmišljajući o svojoj prošlosti i o svemu što je vodilo do njenog dolaska u Ostrog.

Susret sa Monasima

Susret s monasima bio je poseban. Njihovo ćutanje nije bilo hladno, već ispunjeno mudrošću i smirenošću. Monahinja kod koje je bila na poslušanju, nekada uspješna poslovna žena, ispričala joj je kako je napustila svijet kako bi služila Bogu. “Lako je biti zao – to ne traži trud. Dobro je put odricanja”, govorila joj je tiho, ostavljajući dubok trag u njenoj duši. Njena priča inspirisala je Biljanu da preispita vlastite životne izbore i vrijednosti koje je do tada slijedila. Monasi su je podučavali kako tišina može biti mnogo snažnija od riječi i kako se u toj tišini može pronaći istinski mir.

Učenje iz Tišine

Biljana je tokom boravka u manastiru imala zadatke – brinula se o dvorištu, pomagao je siromašnima i učila od monaha. Poniznost i poslušnost postale su njene nove vrlina. Čak i kada ništa ne radiš, mnogo se može naučiti, prisjećala se Biljana. Iz pogleda monaha, iz njihove blage tišine i načina na koji su se kretali, shvatila je da je trpljenje bez roptanja suština njihovog života. Ova lekcija je bila ključna; ona je otkrila da se snaga često nalazi u slabosti, a mir u hrabrosti da se suočiš sa vlastitim demonima. Svaki dan proveden u manastiru otvarao je nova vrata razumevanja, učio je Biljanu kako da ceni jednostavne stvari koje su joj ranije bile nevažne.

Ujedinjenje sa Duhovnošću

Kako su dani prolazili, monasi su Biljanu počeli prihvatati kao jednu od svojih. Gest koji je izazvao ogromnu zahvalnost u njoj bio je trenutak kada su joj donijeli dušek i stolicu. “Nikada u svom životu nisam cijenila dušek kao tada”, zapisala je. Ovaj jednostavan poklon predstavljao je više od fizičke udobnosti – on je simbolizovao ljubaznost i solidarnost unutar monaške zajednice. S vremenom, otkrila je i koliko su monasi skromni; jaganjce jedu samo nekoliko puta godišnje, često ih poklanjajući onima kojima je to više potrebno. Ova skromnost ju je naučila o važnosti zajedništva i dijeljenja, o životu u kojem se stavlja kolektivno dobro ispred ličnih interesa.

Izvor Duhovnog Sklada

Ono što ju je najviše dirnulo bio je duhovni sklad, koji je vladala među monasima. Oni ne pokušavaju uvjeravati ili dokazivati svoju vjeru; umjesto toga, oni svijetle svojim prisustvom i ostavljaju drugima da sami pronađu svoj put. Biljana je shvatila da je Ostrog mjesto gdje se ljudi iz različitih vjera okupljaju – pravoslavci, katolici, muslimani, ali i nevjernici – kako bi dodirnuli nešto veće od sebe. Ova univerzalnost vjere, povezivanje između raznih religijskih identiteta, pokazalo se kao temeljna poruka mira i ljubavi. Biljana je osjetila da je u tim trenutnim povezanost s Bogom i ljudima, gdje razlike postaju nevažne, a ljudskost izlazi na površinu.

Povratak sa Novim Svjetlom

Kada se konačno vratila iz manastira, Biljana nije bila ista osoba. Promjena nije bila bučna, niti drastična, ali bila je duboka. U njenim očima zasjalo je svjetlo koje nije ponijela sa sobom, već je otkrila da ga je nosila u sebi cijelo vrijeme. “Ostrog nije samo kamen i molitva. To je mjesto gdje se srce otvara, gdje se nalaze mir i duhovnost”, zapisala je, ostavljajući nas s inspiracijom da i mi čujemo tihe pozive naše duše i krenemo na vlastito putovanje unutrašnje transformacije. Ova transformacija je omogućila Biljani da se vrati u svoj svakodnevni život s novim pogledom na stvari, sa sposobnošću da prepozna ljepotu u jednostavnim trenucima i da širi tu ljubav prema drugima. Njen put ka tišini postao je put k ljubavi i razumevanju, a manastir Ostrog zauzeo je posebno mesto u njenom srcu, kao simbol nade i duhovnog rasta.

Categories: Zabava