Dr Emir Solaković, kardiovaskularni hirurg i jedan od najprepoznatljivijih zdravstvenih edukatora u regionu, poznat je po svojim direktnim i otvorenim istupima kada govori o zdravlju i prevenciji bolesti.U današnjem članku on nam je dao par korisnih savjeta kako da sačuvano naše srce na prirodan način.
- Kroz svoju aktivnost na društvenim mrežama, posebno na Fejsbuku, često dijeli savjete koji su bazirani na medicinskoj praksi, ali i jednostavni za razumijevanje svakom čovjeku.Jedna od tema kojoj se često vraća jeste značaj pravilne ishrane u prevenciji bolesti srca i krvnih sudova, s posebnim naglaskom na uticaj svakodnevnih navika na zdravlje. Nedavno je govorio o povrću koje je mnogima svakodnevno dostupno, a čija se ljekovitost često potcjenjuje – o crvenom i bijelom luku.
Prema riječima dr Solakovića, brojna naučna istraživanja potvrđuju da aktivni sastojci luka djeluju antitrombotično – odnosno, sprečavaju stvaranje krvnih ugrušaka, a ujedno i poboljšavaju sposobnost tijela da razgrađuje već formirane ugruške. Ovo je izuzetno važno za sve koji imaju problema sa srcem i krvnim sudovima, ali i za one koji konzumiraju masnu hranu, jer upravo takva hrana pojačava zgrušavanje krvi i istovremeno smanjuje prirodnu sposobnost organizma da otapa ugruške.
- Ono što je posebno korisno jeste činjenica da se lekovita svojstva luka ne gube prilikom kuvanja – dakle, može se jesti i sirov i termički obrađen, bez straha da će izgubiti svoju moć. Savjet dr Solakovića je jednostavan i jasan: jedi luk svaki dan, jer je to prirodan način da smanjiš rizik od ozbiljnih kardiovaskularnih problema.Luk je izuzetno bogat korisnim nutrijentima. Osim vitamina C, E i B6, sadrži i hrom, kalijum, kao i snažan flavonoid poznat pod imenom kvercetin. Ova kombinacija sastojaka djeluje antioksidativno, protuupalno i imunostimulativno. Pored toga, luk sadrži i sumporna jedinjenja poznata kao alil sulfidi, koja dodatno povećavaju njegovu medicinsku vrijednost.

Zanimljivo je objašnjenje kako se zapravo oslobađaju ljekovite materije iz luka. Dok je luk netaknut, određene supstance u njegovim ćelijama – konkretno, jedinjenje alin i enzim alinaza – nalaze se u razdvojenom stanju. Međutim, kada se luk počne sjeckati, ćelije se kidaju, i dolazi do miješanja ovih komponenti. Kao rezultat toga, stvara se nova supstanca nazvana tiopropanol sulfoksid.
Ova supstanca ima dvostruki efekat: s jedne strane, povećava imunološku moć luka, a s druge, odgovorna je za peckanje očiju i suze koje se javljaju pri sjeckanju. Drugim riječima – što više suza, to više korisnih jedinjenja koja pomažu vašem tijelu.Što je luk sitnije sjeckan, to se više oslobađa ovih korisnih spojeva. Intenzivan miris i snažno djelovanje na oči zapravo su znak da luk sadrži veliku količinu aktivnih supstanci koje mogu pomoći u borbi protiv različitih bolesti, posebno onih koje pogađaju kardiovaskularni sistem.
- U zaključku, dr Solaković ističe jednostavnu preporuku: manje od pola šolje crvenog luka dnevno (otprilike 60 grama) može imati izuzetno pozitivan efekat na zdravlje. Ovo je naročito važno za ljude koji su već u riziku od srčanih bolesti, visokog krvnog pritiska, kao i za one koji redovno konzumiraju masnu i tešku hranu.Iako mnogima seckanje luka donosi neprijatnost zbog suza, dr Solaković poručuje da sada, kad znate koliko je to korisno, možda vam više i neće toliko smetati. Te suze su zapravo znak da ste upravo aktivirali najmoćnije prirodne spojeve koje ova biljka nudi.

U vremenu kada se zdravlje često traži u skupim lijekovima i preparatima, rješenja se ponekad kriju u najjednostavnijim, svakodnevnim namirnicama. Crveni i bijeli luk su upravo takvi prirodni saveznici – dostupni, jeftini, a izuzetno korisni za očuvanje života.