Izbor novog Pape, koji je preuzeo ime Lav XIV, izazvao je veliko interesovanje širom svijeta, ne samo zato što dolazi iz Sjedinjenih Američkih Država, već i zbog kontroverzi koje prate njegovu dosadašnju karijeru unutar Katoličke crkve.
- Njegovo svjetovno ime, Robert Francis Prevost, poznato je u vjerskim krugovima još od kasnih devedesetih, ali sada, kao poglavar Crkve, nalazi se pod još većim povećalom javnosti.Tokom godina njegove službe, pojavile su se optužbe i sumnje vezane za način na koji je upravljao osjetljivim slučajevima seksualnog zlostavljanja unutar crkvenih institucija.
Prvi takav slučaj veže se za period kada je bio na čelu augustinske provincije u Čikagu, između 1999. i 2001. godine. Tada se tvrdilo da je jedan sveštenik, ranije osuđen za zlostavljanje maloljetnika, nastavio da živi u crkvenom prioratu koji se nalazio u neposrednoj blizini škole. Sveštenik je nastavio da obavlja svešteničke dužnosti još godinama, sve do konačne suspenzije i laicizacije 2012. godine.
- Ipak, prema istraživanjima nezavisne grupe Collegium of Cardinals, Prevost nije imao direktnu nadležnost u ovom slučaju, jer taj sveštenik čak nije ni pripadao njegovom redovničkom redu. Takođe, ovaj slučaj se desio prije usvajanja takozvane Dallaske povelje, crkvenog dokumenta kojim su definisani standardi u borbi protiv seksualnog zlostavljanja u američkoj Katoličkoj crkvi.

Druga situacija koja je dodatno zakomplikovala njegov ugled odnosi se na period kada je službovao kao biskup u peruanskom gradu Čiklayo. U aprilu 2022. godine, javnost u Peruu potresena je informacijom da su dva sveštenika iz te biskupije optužena za seksualno zlostavljanje tri djevojčice. Dio lokalne zajednice optužio je tadašnjeg biskupa Prevosta da je reagovao sporo i mlako, dok su drugi otišli dalje, navodeći da je pokušao prikriti cijeli slučaj i zaštititi sveštenike.
- Službeni stav biskupije Čiklayo bio je jasan – Prevost je, tvrde oni, postupio u skladu s kanonskim zakonima, pokrenuo internu istragu, obavio razgovore sa žrtvama i ohrabrio ih da podnesu prijave i civilnim vlastima. U julu 2022., svi materijali su predani Dikasteriju za nauk vere, centralnom tijelu Vatikana zaduženom za ovakve slučajeve. Zvanični dokumenti iz Vatikana i Papinske nuncijature u Peruu potvrđuju da je biskup radio po propisima i da nije bilo namjernog prikrivanja.
Međutim, novi talas sumnji izbio je u maju 2025. godine, kada su mediji otkrili da je biskupija isplatila 150.000 dolara trima djevojkama koje su iznijele optužbe. Taj iznos je, prema navodima medija, isplaćen kako bi ih se, navodno, ušutkalo. Djevojke su već bile poznate javnosti kao otvorene kritičarke Prevostovog upravljanja slučajem, a nakon isplate dale su i intervju za televizijsku emisiju, u kojem su ponovile optužbe da je Crkva pokušala da spere odgovornost, umjesto da je preuzme.

- Ova priča izazvala je buru među vjernicima, ali i širu debatu o odgovornosti crkvenih autoriteta. Iako pristalice pape Lava XIV. tvrde da su sve optužbe medijski preuveličane i politički motivisane, činjenica je da su ovi slučajevi sada postali kamen spoticanja u njegovom pontifikatu. Oni koji ga podržavaju navode da je riječ o čovjeku koji je uvijek radio u okvirima zakona i etike, dok kritičari podsjećaju da Crkva više ne smije ignorisati sumnje, već mora postupati jasno i odlučno.
U vremenu kada je povjerenje javnosti u Crkvu poljuljano brojnim skandalima, pontifikat Lava XIV. će biti stavljen na test. Pred njim je zadatak ne samo da vodi Crkvu u duhovnom smislu, već i da pokaže nepristrasnost, transparentnost i odlučnost u borbi protiv jedne od najvećih kriza koje je Katolička crkva ikada pretrpjela.Bez obzira na okolnosti, njegov izbor za papu označava novo poglavlje, ali i veliku odgovornost. Da li će Lav XIV. uspjeti da vrati izgubljeno povjerenje – ostaje da se vidi.