Zemljotres jačine 5,2 stepena po Rihteru pogodio Kulu u regiji Konya, izdato upozorenje za šire područje

Zemljotres jačine 5,2 stepena po Rihterovoj skali pogodio je u četvrtak područje općine Kulu, u turskom gradu Konya, prenosi Anadolija. Stručnjaci su upozorili da postoji rizik da se sličan potres dogodi i u Konji, Eskişehiru i glavnom gradu Ankari.

Prema podacima Uprave za upravljanje katastrofama i vanrednim situacijama (AFAD), epicentar zemljotresa zabilježen je u općini Kulu, na dubini od 18,73 kilometra.

Ministar unutrašnjih poslova Ali Yerlikaya izjavio je da su ekipe AFAD-a i drugih nadležnih službi odmah izašle na teren. „Sve naše ekipe su započele terenske provjere. Trenutno nema izvještaja o materijalnoj šteti niti o povrijeđenima“, kazao je Yerlikaya.

Nema informacija o eventualnim žrtvama

“Za sada nema negativnih posljedica. Upućujem iskrene želje svim našim građanima pogođenim zemljotresom. Neka Allah zaštiti naš narod i našu zemlju od svake nesreće”, poručio je turski ministar.

Guverner Konyje, Ibrahim Akin, izjavio je za CNN TURK da do ovog trenutka nije zabilježena nijedna ozbiljna šteta.

“U nekoliko poziva koje smo zaprimili putem broja 112, građani su se žalili na paniku i strah. Naše terenske provjere su u toku, kao i obično. Do sada nismo primili izvještaje o ozbiljnijim posljedicama. Želimo brz oporavak svim građanima koji su osjetili potres. Nemamo prijava o urušavanju objekata, a terenski rad se nastavlja“, rekao je Akin.

Stručnjaci upozoravaju na opasnost u širem području

Turski seizmolog, prof. dr. Süleyman Pampal, upozorio je u razgovoru za CNN TURK da „u okolini Ankare i Konyje postoji mnogo aktivnih rasjednih linija“, te da postoji realna opasnost za područja Konje, Ankare i Eskişehira od još jačeg potresa.

Aktivni rasjedi širom Turske

„Suprotno onome što mnogi misle, oko Ankare i Konyje postoji mnoštvo aktivnih rasjeda. Kroz Konju prolaze dugački rasjedi sposobni da izazovu zemljotrese magnitude i do 7 stepeni. Ovaj zemljotres bi mogao da ima naknadne potrese, a neki od njih bi mogli dostići jačinu i do 4,2 stepena“, objasnio je stručnjak.

Pampal je dodao i da se na zapadu Turske nalazi rasjed koji može izazvati potrese jačine i do 7,5 stepeni Rihterove skale. „Taj rasjed nije pukao više od hiljadu godina. Ako dođe do njegovog aktiviranja, moguće je da izazove razoran potres magnitude 7 ili više“, istaknuo je.

Turska nema područje otporno na zemljotrese

Dr. Pampal je naglasio da, iako će nekima zvučati kao pretjerivanje, Turska zapravo nema regiju koja je otporna na potrese.

„Aktivne linije rasjeda prisutne su širom zemlje. Zemljotresi mogu imati posljedice i daleko od epicentra. Ovo nisu neočekivane pojave – potresi su stvarnost Turske. Umjesto da raspravljamo gdje i kada će se dogoditi sljedeći, moramo se fokusirati na pripremu i prevenciju“, zaključio je.

Categories: Svet i dešavanja