Svi mi želimo dostići, a i zadržati, svoju idealnu težinu – onu pri kojoj se osjećamo najugodnije, najlakše, sebi najljepše, kada nam odjeća stoji kao salivena.

Međutim, čak i kada postignemo svoj cilj, često toga nismo ni svjesni, a onda nas neki novi trend zbuni pa poželimo skinuti još koji kilogram. Tada se okrećemo raznim brzim dijetama koje ne daju rezultat – i eto nas u začaranom krugu. Ali postoji li uopće čarobna formula koja nam može pokazati koliko točno trebamo težiti?

Nutricionistica Branka Mirković rekla je za Blic Ženu da – postoji. No, naglašava da vaga može lako zavarati – i osoba koja izgleda mršavo može biti klinički pretila ako je tijekom dijete izgubila mišićnu, a ne masnu masu. Osoba s dobrim omjerom mišića i masnoće izgleda zdravo i zategnuto, dok ona s viškom masnog tkiva (pa čak i uz manju tjelesnu težinu) može djelovati mlitavo i bez tonusa. Bitan je i indeks tjelesne mase, odnosno odnos visine i težine, kao i zdrava prehrana i tjelovježba.

Ono što Branka Mirković posebno ističe jest da smo svi različiti – različito građeni, i da ono što je idealno za jednu osobu, drugoj može biti daleko od toga. Ipak, tjelesna težina može nam okvirno pokazati jesmo li u formi i živimo li zdravo.

Zato, u donjoj tablici pronađite svoju idealnu težinu prema građi i visini.

Nutricionistica dodaje i da se pojam idealne težine s vremenom mijenjao – posebno posljednjih 20 godina. Danas se od svih očekuje da budemo vitkiji nego što je nekad bilo uobičajeno. To se osobito odnosi na starije osobe – s godinama se gubi mišićna masa, pa se postepeno treba smanjivati i težina i dnevni unos kalorija.

– Pravu težinu za svakoga može odrediti samo stručnjak, ali postoji i mali trik koji možete sami isprobati kod kuće. Ako imate uzak zglob šake, idealna težina treba biti u donjoj granici normale. Ako je zglob srednje širine – težina može biti prosječna, a ako imate širok zglob, atletsku građu i više mišićne mase, težina može biti i u višim vrijednostima normalne težine – zaključuje Mirković.

Idealna težina za žene prosječne visine (170 cm):
18–25 godina: prosjek 61 kg

Vitka građa: 55 kg

Srednja građa: 61 kg

Krupnija građa: 67 kg

Preporuka: vježbati 3–4 puta tjedno, kardio, bicikl, brzo hodanje, plivanje. Hrana: više ribe i mesa, integralne žitarice, voće i povrće, umjereno mliječni proizvodi i povremeno čokolada.

25–40 godina: prosjek 62,5 kg

Vitka građa: 56,5 kg

Srednja građa: 62,5 kg

Krupnija građa: 68,5 kg

Preporuka: prehrana raznovrsna, manje masnoća i slatkiša, tjelovježba 3 puta tjedno – plivanje, brzo hodanje, umjerena vožnja biciklom.

40–50 godina: prosjek 64 kg

Vitka građa: 58 kg

Srednja građa: 64 kg

Krupnija građa: 70 kg

Preporuka: manje masnog mesa i mliječnih proizvoda, više nemasnog mesa, ribe, povrća i voća. Vježbe: joga, plivanje 2–3 puta tjedno.

50–60 godina: prosjek 66 kg

Vitka građa: 60 kg

Srednja građa: 66 kg

Krupnija građa: 72 kg

Preporuka: manje kalorija (350–500 dnevno manje), više manjih obroka, laganija prehrana (nemasno meso, plava riba), manje hljeba, tjestenine, krompira. Fizička aktivnost: šetnje, joga, vježbe prema godinama.

Koliko kilograma bi trebala imati žena prosječne visine (170 cm)?

Ispod 53,5 kg – premala težina
53,5 – 72 kg – normalna težina
72 – 86,5 kg – povećana težina
Preko 86,5 kg – prekomjerna težina

Categories: Zabava