Jedan uobičajeni začin sa sobom nosi niz zdravstvenih prednosti – uključujući pomoć u snižavanju krvnog tlaka, kolesterola i šećera.

Kumin

Riječ je o začinu koji se dobiva iz biljke Cuminum cyminum i glavna je namirnica u mnogim receptima, osobito u mediteranskim kuhinjama i kuhinjama jugozapadne Azije odakle potječe.

Ne samo da pomaže probavi i brani se od infekcija koje se prenose hranom, već je i bogat izvor željeza, navodi Mirror.

Osim svojih trostrukih prednosti snižavanja šećera u krvi, krvnog tlaka i kolesterola, također vam može pomoći da izgubite neželjenu težinu. osim toga kumin je prepun flavonoida – antioksidansa koji neutraliziraju slobodne radikale i sprječavaju oštećenje stanica, smanjujući rizik od kroničnih bolesti poput bolesti srca i raka.

Ovaj začin daje jedinstven okus jelima poput čilija, tamalesa i raznih indijskih karija, koja se često opisuju kao zemljana, orašasta i ljuta. Kumin također ima bogatu historiju u tradicionalnoj medicini, prenosi Surrey Live.

Više o istraživanju o kuminu pročitajte OVDJE

Uticaj na razine šećera u krvi

Kumin je začin pokazao potencijal pri liječenju dijabetesa. Istraživanja pokazuju da bi kumin mogao biti tajno oružje za kontrolu razine šećera u krvi kod pacijenata s dijabetesom tipa 2. Jedna je studija otkrila da su štakori s dijabetesom hranjeni kuminom u prahu tijekom osam tjedana primijetili značajna poboljšanja zdravlja, uključujući bolju tjelesnu težinu, niži šećer u krvi i smanjenu razinu uree u krvi.

Sposobnost kumina da se bori protiv dugoročnih učinaka dijabetesa također je vrijedna spomena, jer pomaže u smanjenju stvaranja štetnih krajnjih proizvoda napredne glikacije (AGE) koji mogu oštetiti stanice – s laboratorijskim studijama koje pokazuju da komponente kumina učinkovito snižavaju AGE. Iako su ova otkrića obećavajuća, točni spojevi u kuminu koji su odgovorni za ove dobrobiti i točne količine koje su potrebne ostaju nejasne.

Uticaj na holesterol

Kumin ne pomaže samo kod šećera u krvi; također pomaže pri snižavanju holesterola. Klinička ispitivanja pokazala su pozitivan učinak kumina na razinu kolesterola.

U jednoj studiji, uzimanje 75 mg kumina dva puta dnevno tijekom osam tjedana dovelo je do pada nezdravih triglicerida u krvi. Druga studija je istaknula da su pacijenti koji su šest tjedana konzumirali ekstrakt kumina postigli smanjenje oksidiranog “lošeg” LDL kolesterola za gotovo 10 %.

Potencijalne zdravstvene prednosti kumina dospjele su u središte pozornosti jer je treća studija koja je uključivala 88 žena otkrila da konzumiranje 3 grama kumina pomiješanog s jogurtom dva puta dnevno tijekom tri mjeseca može povisiti razinu “dobrog” HDL kolesterola.

Uticaj na krvni pritisak

Istraživanja pokazuju da se skup dobrobiti kumina ne zaustavlja samo na holesterolu i šećeru u krvi; također sadrži svojstva koja mogu pomoći u snižavanju visokog krvnog tlaka.

Zahvaljujući svojoj antioksidativnoj i protuupalnoj moći, kumin pojačava dušikov oksid u krvotoku, što može ublažiti napete krvne žile i potencijalno sniziti krvni tlak.

Prisutnost flavonoida u kuminu može pomoći u zaštiti stanica od oštećenja i stanja poput hipertenzije.

Osim toga, kumin bogat kalijem može pomoći tijelu u izbacivanju natrija, što bi moglo pomoći u regulaciji krvnog tlaka.

Koliko je kumina sigurno?

Što se tiče toga koliko je kumina sigurno, slijedite sljedeće upute:

  • Kumin u prahu: Tipična doza je 1,5-3 grama dnevno, uzima se oralno do šest mjeseci.
  • Ulje kumina: Preporučena doza je 1-2 kapi dva puta dnevno.
  • Biljni dodaci kumina: Preporučena doza je 300-600 mg dnevno.
Categories: Zabava