Svima nam je jasno šta su miomi.U današnjem članku vam govorimo kako da prepoznate prve simptome i kada je najbolje da se javite ljjekaru…

Znaš, kad žena zakorači u tridesete ili četrdesete, tijelo počinje pričati neke nove priče. Nekad su to tihe promjene, a nekad znakovi koje ne možeš ignorirati. Jedan od tih nepozvanih “gostiju” o kojima mnoge žene pričaju šapatom jeste – miom. Nije on odmah strašan, ali zna biti uporan, dosadan i nimalo bezazlen. Zato treba znati s čim se ima posla, kako prepoznati simptome i kad je vrijeme da se potraži pomoć.

Šta su uopšte miomi i zašto se pojavljuju?

Miomi su dobroćudne izrasline koje se razvijaju u ili na maternici, najčešće kod žena u reproduktivnom periodu. Obično se javljaju između 30. i 50. godine, mada nisu isključeni ni ranije. Iako zvuče ozbiljno, nisu maligni, ali mogu ozbiljno narušiti kvalitet života.

Tačan uzrok nastanka još uvijek je misterija za struku, ali se smatra da genetika igra veliku ulogu. Ako je majka ili sestra imala miome, povećava se vjerovatnoća da će se i kod vas javiti. Osim toga, tu su i ženski hormoni, posebno estrogen i progesteron, koji mogu poticati rast mioma. To znači da se najčešće razvijaju tokom plodnih godina, a povlače se nakon menopauze, kad se nivo tih hormona smanji.

Simptomi koji ne smiju ostati zanemareni

Kod nekih žena miomi prođu potpuno neprimijećeno – otkriju se slučajno, na rutinskom pregledu. No, kod mnogih znaju izazvati niz neprijatnosti. Evo najčešćih simptoma:

  • Neredovan menstrualni ciklus
  • Obilne i produžene menstruacije
  • Bolovi u donjem dijelu stomaka
  • Pritisak na bešiku ili rektum
  • Zatvor, posebno ako se miom nalazi na stražnjoj strani materice
  • Često mokrenje
  • Bol tokom odnosa
  • Osjećaj težine ili nadutosti u stomaku

U određenim slučajevima, miom može prerasti svoju prokrvljenost, što uzrokuje akutnu bol – bol koja dolazi naglo i intenzivno, ponekad čak i s povišenom temperaturom. Tada je važno odmah se obratiti ljekaru.

Kako se otkrivaju miomi?

Ginekološki pregled i ultrazvuk su osnovni alati u dijagnostici. Najčešće, miomi nisu pojedinačni, već ih ima više. Položaj, veličina i broj mioma određuju dalji tok liječenja. Zanimljivo je da žene koje ne planiraju trudnoću i nemaju izražene simptome, često odlučuju da ih ne liječe, već samo redovno prate na kontrolama.

Liječenje – od čekanja do hirurgije

Pristup liječenju zavisi od više faktora: veličine mioma, simptoma, dobi pacijentkinje i planiranja trudnoće. Ako miomi ne smetaju – mogu se samo pratiti.

Ukoliko su simptomi izraženi, postoje sljedeće opcije:

  1. Hormonalna terapija
    Hormoni mogu pomoći u smanjivanju simptoma i usporavanju rasta mioma. Često se koriste pilule, injekcije ili spirale s hormonima. Ipak, ova terapija ne uklanja miome, već samo ublažava tegobe.
  2. Hirurško uklanjanje
    Ako su miomi veliki, bolni ili ometaju plodnost, može se odlučiti za miomektomiju (uklanjanje mioma uz očuvanje maternice) ili u težim slučajevima histerektomiju (uklanjanje maternice). Postoje i manje invazivne metode, poput embolizacije materičnih arterija, koje smanjuju dotok krvi u miome i time ih postepeno „isušuju“.

Važno je znati da čak i nakon uklanjanja, postoji mogućnost da se miomi ponovo pojave. Zato je nakon liječenja neophodno nastaviti s redovnim kontrolama.

Život s miomima – moguće je, ali uz svijest i pažnju

Mnoge žene uspješno žive s miomima, pogotovo kada su simptomi blagi. Ključ je u redovnom praćenju i otvorenoj komunikaciji sa ginekologom. Takođe, stil života ima svoj uticaj – zdrava ishrana, fizička aktivnost i hormonska ravnoteža mogu pomoći u smanjenju rizika od njihovog rasta.

I da – nisu sve žene iste. Neke će bez problema živjeti s miomima, dok će druge osjećati brojne tegobe. Važno je slušati svoje tijelo, jer ono uvijek šalje signale kad nešto nije kako treba.

U svakom slučaju, miomi nisu kraj svijeta, ali su signali koje ne treba ignorisati. Ako osjećaš nešto drugačije, ako ti ciklus „šalje poruke“, ako osjećaš pritisak, bol, umor – vrijeme je za pregled. Bolje znati i spriječiti, nego se kasno suočiti. Žensko zdravlje nije luksuz – ono je temelj života.

Categories: Svet