Predsjednik Burkine Faso Ibrahim Traoré stigao je u četvrtak, 8. maja, u Moskvu u Ruskoj Federaciji, uoči Dana pobjede – ceremonije kojom se danas obilježava 80 godina od pobjede nad fašizmom u Drugom svjetskom ratu. On je jedan od glavnih saveznika ruskog predsjednika na afričkom kontinentu, te mu je zbog toga Putin poslao poseban avion kojim je, zajedno sa svojim najbližim saradnicima, doputovao u Moskvu.
Taj čin jasno pokazuje koliko ga Putin cijeni i poštuje. Svjetski mediji prenose da je glavni gost u Moskvi predsjednik Narodne Republike Kine Si Đinping, dok su Traoré i Burkina Faso istaknuti saveznici Rusije u Africi.
Traoré je već boravio u Rusiji, kada ga je predsjednik Putin ugostio u Sankt Peterburgu 2023. godine. Burkina Faso i Rusija blisko sarađuju – tokom 2023. potpisan je sporazum između dviju zemalja o izgradnji nuklearne elektrane radi povećanja proizvodnje električne energije, pisao je „BBC“ u oktobru 2023. godine.
Po dolasku u Moskvu, Traoré je imao svečani doček. Kasnije se sastao s Vladimirom Putinom, a potom prisustvovao svečanoj večeri u Kremlju, na kojoj se prisutnima obratio i ruski predsjednik. Među gostima su, osim Traoréa i Sija Đinpinga, bili i predsjednik Bjelorusije Aleksandar Lukašenko, predsjednik Srbije Aleksandar Vučić, te brojni drugi svjetski lideri.
„Osjećamo se kao jedna porodica – Rusija je porodica Africi. Ista smo porodica jer dijelimo istu historiju. Rusija je podnijela ogromne žrtve u oslobađanju svijeta od nacizma tokom Drugog svjetskog rata. Narodi Afrike, naši djedovi, bili su deportovani kako bi pomogli Evropi da se oslobodi nacizma.
Dijelimo historiju i pripadamo zaboravljenim narodima svijeta, kako u historijskim knjigama, tako i u dokumentarnim filmovima. Kada je riječ o Burkini Faso, već se godinama borimo protiv imperijalizma i neokolonijalizma. I dalje se suočavamo s problemom ropstva. Naši preci su nas učili da rob koji ne može da podigne ustanak – ne zaslužuje ni sažaljenje. Mi ne sažalijevamo sebe, niti to tražimo od drugih.
Narod Burkine Faso odlučio je boriti se protiv terorizma. Razočaravajuće je to što se u Evropi oni koji brane domovinu nazivaju patriotama, dok se kod nas to ne priznaje. Problem su pojedini lideri afričkih zemalja koji pomažu imperijalistima, umjesto svom narodu koji se bori. Mnogi nas optužuju da kršimo ljudska prava.
U srijedu je predsjednik Putin najavio da će nam slati žito. Zahvalni smo mu na tome. Ovo je također poruka svim afričkim državama i njihovim liderima“, izjavio je Traoré u četvrtak tokom svog obraćanja u Moskvi.
http://x.com/AfricanHub_/status/1920474183114297366
Ko je Ibrahim Traoré, predsjednik Burkine Faso?
Rođen je 14. marta 1988. godine. Privremeno je preuzeo dužnost predsjednika Burkine Faso 2022. godine, a punu vlast preuzeo je u septembru iste godine.
Vlast je preuzeo putem državnog udara 30. septembra 2022, kada je svrgnuo dotadašnjeg predsjednika Paula Henrija Sandauga Damibu. Kao glavni razlog naveo je neučinkovitost režima u borbi protiv islamističkih organizacija. Sukobi između državnih trupa i islamističkih grupa u Burkini Faso traju od 2015. godine.
Pobuna protiv predsjednika Damibe počela je u januaru 2022. Od marta iste godine, Traoré je komandovao artiljerijskom jedinicom i bio član specijalne jedinice „Kobre“.
Tokom 2023. godine bio je gost ruskog predsjednika Vladimira Putina u Sankt Peterburgu, a godinu kasnije, zajedno s Malijem i Nigerom, osnovao je Savez država Sahela – vojni, ekonomski i politički savez potpisan u glavnom gradu Nigera, Nijameju.
Glavna odredba tog saveza jeste kolektivna odbrana – nešto slično NATO savezu ili BRIKS-u. Sve tri zemlje članice saveza suspendirane su iz ECOWAS-a i Afričke unije, jer je u njima vojska preuzela vlast, što su ove organizacije oštro osudile.
U decembru 2024. godine, Ibrahim Traoré raspustio je vladu, prenio je tada „BBC“. Premijer Apolinaire Joachim Kyélem de Tambèla smijenjen je s dužnosti, a cijela vlada raspuštena dekretom koji je donio Traoré, iako razlozi za taj potez nisu zvanično objašnjeni.