Istraživanje iz 1990-ih ukazuje na koncept koji se zove “termoregulacija”, odnosno regulacija tjelesne topline, a upravo je to moglo objasniti vaš promijenjeni apetit. Na najosnovnijoj razini svi znaju da konzumiranjem hrane osiguravamo energiju, a mi uz pomoć te energije možemo stvoriti toplinu koja će nam pomoći pri regulaciji naše tjelesne temperature. Mnogi pretpostavljaju da je to razlog zašto u hladnijim danima ljudi imaju veću potrebu za unosom hrane, pa stoga i jedu manje za vrijeme vrućih ljetnih mjeseci. Tako da ćete u ljeto vjerojatno radije jesti lakšu hranu.
Ljudsko tijelo je vrlo inteligentno i perceptivno. Može dati prednost i djelovati na biološke procese u skladu s uvjetima. Ljeti toplina oduzima vlažnost tijela, i pokušava dati sve od sebe da regulira tjelesnu temperaturu, ispuštajući vodu u obliku znoja. To olakšava dehidraciju ljeti.
Ali kakve to veze ima s našim apetitom?
Prema ovom doktoru dio mozga poznat kao hipotalamus ima zadatak da kontrolira oba ova procesa. Naime, osim što prepoznaje glad i regulira apetit, on igra i ulogu termostata ljudskog tela. Dakle, kad se vaše tijelo pokušava znojiti, hipotalamus manje pažnje posvećuje vašoj gladi, pokušavajući potisnuti svoj apetit, a sve u nastojanju da smanjite svoje opterećenje. Zbog toga ljeti osjećate manje gladi.