Onog trenutka kada su nerazumjevanje i pritisak na diijete sve veći, dijete odlučuje da pobegne
 
Trinaestogodišnja devojčica T.B. iz Niša pronađena je prošle noći u Beogradu, a od kuće je pobjegla kako bi polagala prijemni ispit za Matematičku gimnaziju u kojoj su je usnimile kamere.

Prema nezvaničnim informacijama, roditelji su bili protiv toga da ide u Beograd, pa je ona odlučila da uzme stvar u svoje ruke.

Još prije nekoliko godina psiholog i psihoterapeut Aleksandar Šibula govorio je  o tome zašto djeca najčešće bježe od kuće.

– Ako je u pitanju klasično bežanje od kuće, a neka otmica ili neka druga kriminalna radnja, prvo pomisao je da adolescentu nije dobro u porodici, odnosno da u porodici postoji određeni problem. Ti problemi mogu da budu alkoholizam, fizičko maltretiranje, psihičko zlostavljanje, nerazumevanje potreba adolescenta i rešavanje njegovih problema unutar porodice. Pošto ne žele da daju signal da im je pomoć potrebna, onda one beže od porodice – rekao je on.

Psiholog smatra da postoji velika vjerovatnoća dijete ponovo pobjegne ako se problem ne riješi.

dijete

Foto: Facebook/Ivan Pavlovic/Profimedia

– Posle ovakvog jednog događaja biće još veći pritisak na dete i još veće narazumevanje prema njemu, pa samim tim će biti veća i detova potreba da se od toga skloni – zaključio je on.
 
Tamarin slučaj epizodno bježanje?

 Kako stručnjaci objašnjavaju, kada dijete beži nakon što se nešto dogodilo to može biti posmatrano kao epizodno bježanje. To nije konzistentan obrazac i vaše dete ga ne koristi sve vreme kao strategiju za rješavanje problema. To takođe nije nešto što koriste da bi stekli moć. Umesto toga, možda pokušavaju da izbegnu neku posledicu, poniženje ili sramotu. Obično se tako postavljaju kada se plaše neodobravanja roditelja, što lako može biti slučaj sa malom Tamarom, smatraju stručnjaci.

Categories: Društvo